групова терапия
Груповата терапия е форма на психотерапия, която включва един или повече терапевти, работещи с няколко души едновременно. Този тип терапия е широко достъпна на различни места, включително частни терапевтични практики, болници, клиники за психично здраве и обществени центрове.
Груповата терапия може да бъде категоризирана в различни видове в зависимост от състоянието на психичното здраве, което е предназначено да лекува, както и клиничния метод, използван по време на терапията. Най-често срещаните видове групова терапия включват:
- Когнитивни поведенчески групи, които се съсредоточават върху идентифицирането и промяната на неточни или изкривени модели на мислене, емоционални реакции и поведение.
-Междуличностни групи, които се фокусират върху междуличностните отношения и социалните взаимодействия, включително колко подкрепа имате от другите и въздействието, което тези взаимоотношения имат върху психичното здраве
- Психообразователни групи, които се фокусират върху обучението на клиенти за техните разстройства и начини за справяне; често се основава на принципите на когнитивно-поведенческата терапия (CBT)
- Групи за развитие на умения, които се фокусират върху подобряване на социалните умения при хора с психични разстройства или увреждания в развитието
- Групи за подкрепа, които предоставят широк спектър от предимства за хора с различни психични заболявания, както и за техните близки
Групите могат да бъдат по-малки от три или четирима, но груповите терапевтични сесии често включват около осем до 12 души (въпреки че е възможно да има повече участници). Групата обикновено се събира веднъж или два пъти седмично или повече за час или два.
Груповите терапевтични срещи могат да бъдат отворени или закрити. Новите участници са добре дошли да се присъединят към отворените сесии по всяко време. Само основна група членове са поканени да участват в закрити сесии.
Груповата терапия се използва за лечение на голямо разнообразие от състояния, включително:
- Разстройство с дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD)
- Депресия
- Хранителни разстройства
- Генерализирано тревожно разстройство
- Паническо разстройство
- Фобии
- Посттравматично стресово разстройство (ПТСР)
- Разстройство при употреба на вещества
В допълнение към състоянията на психичното здраве е установено, че базираната на CBT групова терапия помага на хората да се справят с:
- Контрол на гнева
- Хронична болка
- Хронично заболяване
- Хроничен стрес
- Развод
- Домашно насилие
-Скръб и загуба
- Управление на теглото
След като анализира самоотчетите на хора, които са участвали в процеса, Ървин Д. Ялом очертава ключовите терапевтични принципи на груповата терапия в „Теорията и практиката на груповата психотерапия“.
-Алтруизъм: Членовете на групата могат да споделят силните си страни и да помагат на другите в групата, което може да повиши самочувствието и увереността.
- Катарзис: Споделянето на чувства и преживявания с група хора може да помогне за облекчаване на болката, вината или стреса.
- Корективна рекапитулация на първичната семейна група: Терапевтичната група много прилича на семейство по някакъв начин. В рамките на групата всеки член може да изследва как преживяванията от детството са допринесли за личността и поведението. Те също могат да се научат да избягват поведение, което е разрушително или безполезно в реалния живот. - Развитие на техники за социализация: Груповата среда е чудесно място за практикуване на нови поведения. Обстановката е безопасна и поддържаща, позволявайки на членовете на групата да експериментират без страх от провал.
- Екзистенциални фактори: Докато работата в група предлага подкрепа и насоки, груповата терапия помага на членовете да осъзнаят, че са отговорни за собствения си живот, действия и избори.
- Групова сплотеност: Тъй като групата е обединена в обща цел, членовете придобиват чувство за принадлежност и приемане.
- Предоставяне на информация: Членовете на групата могат да си помагат взаимно, като споделят информация.
- Имитативно поведение: Индивидите могат да моделират поведението на други членове на групата или да наблюдават и имитират поведението на терапевта.
- Вдъхва надежда: Групата включва членове на различни етапи от процеса на лечение. Виждането на хора, които се справят или възстановяват, дава надежда на тези, които са в началото на процеса.
- Междуличностно обучение: Чрез взаимодействие с други хора и получаване на обратна връзка от групата и терапевта, членовете на групата могат да придобият по-добро разбиране за себе си.
- Универсалност: Да бъдеш част от група хора, които имат едни и същи преживявания, помага на хората да видят, че това, през което преминават, е универсално и че не са сами.